Utwór – czym jest i dlaczego nie każdy przejaw działalności twórczej jest objęty ochroną prawonautorską
[Prawo autorskie]

8845956784_8693ecceda_c

Jak widać po problemach z jakimi na co dzień borykają się twórcy odpowiedź nie jest taka prosta. Tak szeroka definicja utworu daje duże pole interpretacyjne w kwestii oceny każdego odrębnego przypadku. Zakwalifikowanie danego dzieła jako utworu jest zatem poddane nierzadko subiektywnej ocenie ponieważ nie każdy przejaw twórczej działalności można będzie jednoznacznie określić jako utwór i objąć go ochroną prawnoautorską.

Jakie cechy zatem powinno posiadać dzieło, aby mogło być chronione jako utwór?

Aby zakwalifikować dane dzieło jako utwór, musi się ono charakteryzować trzema cechami: stanowić rezultat pracy człowieka (twórcy), być ustalone oraz posiadać cechy twórczości o indywidualnym charakterze.

Pierwsza cecha nie budzi wątpliwości pomimo niedawnej sprawy pewnej ciekawskiej małpki, która zrobiła sobie pierwsze na świecie „małpie selfie”. Sprawa makaka bardzo szybko trafiła do mediów jednakże nie z powodu uroku osobistego małpki a właśnie za sprawą praw autorskich. Otóż selfie makaka trafiło na wikipedię co nie spodobało się właścicielowi aparatu fotograficznego Davidowi J. Slater’owi, który natychmiast zażądał usunięcia go z Wikipedii z uwagi na fakt, że niniejsze zdjęcie jest przedmiotem jego praw autorskich. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że z utworem mamy do czynienia jedynie w przypadku gdy jest on rezultatem pracy człowieka, Davidowi odmówiono usunięcia zdjęcia. Przykład ten zatem idealnie obrazuje, że utworem może być jedynie działalność kreacyjna człowieka i żadna małpka tego nie zmieni.